Robinson Crusoe

Künye

Kitabın Adı: Robinson Crusoe
Türü: Roman
Yazar: Daniel Defoe
Çeviri: Akşit Göktürk
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları (2937) Doğan Kardeş (110)
Baskı: 3. Baskı – Ocak 2012, İstanbul
Sayfa Sayısı: 632
Kapak – Kağıt: Karton Kapak – Kitap Kâğıdı
Ebat: 13,5 x 19,5
ISBN: 978-975-08-1639-0

Kapak Yazısı

“Sağ olarak karaya ayak basabilmiştim; gözlerimi yukarıya kaldırarak daha birkaç dakika önce hiçbir umut yokken şimdi kurtulmuş olamamdan dolayı Tanrı´ya şükrettim. Böyle, mezarın eşiğinden dönercesine kurtulan bir ruhun yaşayacağı coşkunluklarla sevinçleri gerçeğe uygun olarak anlatmak başarılabilecek bir şey değildir sanırım; boynuna ip geçirilmiş de tam asılmak üzere olan bir caniye suçunun bağışlandığı bildirilecek olursa, şaşkınlıktan kendini yitirip yüreği durmasın diye, gerektiğinde kan alacak bir cerrahın o anda hazır bulundurulması yasasına hiç şaşırmıyorum artık: Apansız gelen sevinçler, acılar gibi, sarsar ilkin.” “Issız Ada”: her çocuğun… Ve çocuk kalmakta ısrarlı her büyüğün vazgeçemediği tek düş; “Issız Ada”: uçsuz bucaksız bir serüven… Ve tüm zorluklarına karşın sınırsız özgürlük; “Issız Ada”: bir, tek kişilik ütopya! Önce Robinson´un, sonra Robinson ile Cuma´nın, en son, orada yerleşmeyi seçen bir avuç insanıyla Ada´nın hikayesi!”

Tanıtım Yazısı

“Issız Ada”, her çocuğun ve çocuk kalan her büyüğün vazgeçemediği tek düş, ada hayatını anlatan romanların içinde en meşhuru hiç kuşkusuz Robinson Crusoe’dur. Kahramanımızın verdiği gemi kazası sonucu ıssız bir adaya düşmesiyle başlayan yaşam mücadelesi defalarca filmlere konu oldu. Aslında, Hıristiyan kültürünün dayattığı Cuma ile arasındaki efendi-köle ilişkisi çerçevesinde gelişen yaşama biçimi bakımından son derece çarpıcı, öğretici ve sürükleyici bir başyapıt. Akşit Göktürk’ün titiz çevirisiyle tam metin ve tek cilt halinde yayımlanan Robinson Crusoe’ nun yeni baskısı, Grandville’in illüstrasyonları ve özenli bir baskıyla sunuluyor meraklılarına. (YKY)

Robinson Crusoe

Birinci Kitap
Orijinal Adı: The Life and Strange Surprizing Adventures of Robinson Crusoe, of York, Mariner: Who lived Eight and Twenty Years, all alone in an un-inhabited Island on the Coast of America, near the Mouth of the Great River of Oroonoque; Having been cast on Shore by Shipwreck, wherein all the Men perished but himself. With An Account how he was at last as strangely deliver’d by Pyrates.
İlk Baskı: Londra 1719
İkinci Kitap
Orijinal Adı: The Farther Adventures of Robinson Crusoe; Being the Second and Last Part of His Life, And of the Strange Surprising Accounts of his Travels Round three Parts of the Globe.
İlk Baskı: Londra 1719

Kapak Tasarım: Nahide Dikel

Birol K., Köyceğiz – xx.xx.2023

Kaynaklar:

  1. Lib.ru (Maxim Moshkov Kütüphanesi) “Даниель Дефо. Его жизнь и литературная деятельность (Daniel Defoe. Hayatı ve Edebi Çalışmaları)”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir