Kısa Çin Tarihi

Kitabın Adı: Kısa Çin Tarihi
Yazar: Linda Jaivin
Çeviren: Gaye Yavuzcan
Tür: İnceleme-Araştırma, Tarih
Dil: Türkçe
Yayınevi: Kronik Kitap
Baskı: 1. Baskı – Nisan 2023
Sayfa: 288
Kapak: Karton Kapak
Kağıt: Kitap Kâğıdı
Boyutlar: 13,5 X 21 cm

KÜÇÜK BİR KABİLEDEN SÜPER GÜCE DÖNÜŞÜN HİKÂYESİ…
“Çin’in dev tarihini on beş bölümde anlatmak hiç de kolay değil, fakat Linda Jaivin büyük bir ustalıkla bunu başarıyor. Özlü, anlaşılır ve ayrıntıları keskin bir gözle yakalayan bu kitap, Çin tarihi için vazgeçilmez bir başlangıç kitabı.” – Louisa Lim, Çin araştırmacısı
 
Dünyanın en eski ve büyük medeniyetlerinden biri, Çin…
 
Binlerce yıllık tarihi, insanlığa katkıları, azameti ve bilinmezliklerle dolu olmasıyla dünya çapında merak uyandıran Uzak Doğu’nun ejderhası, kung-fu’dan tofuya, çaydan ipeğe kadar pek çok şeyi dünya mirasına kazandırdı. Binlerce yıldır bütün insanlığın mutfağını, ticaretini, askerî stratejilerini, estetiğini ve felsefesini etkiledi.

Kahramanlar, kötü adamlar, refah çağları, şiddetli isyanlar, asiler, sadıklar, muhalifler ve dehalarla dolu olan Çin’in tarihi, kendisi gibi büyük ve aynı zamanda ilgi çekici. Tarihçi Linda Jaivin, Çin’de yaptığı araştırmalar ve güncel bilimsel yayınlar nihayetinde uzun yılların birikimini damıtarak bu kısa ve sürükleyici Çin tarihiyle okurların karşısına çıkıyor.

Kâğıdın icadından Çin Seddi’nin inşasına, Ming Hanedanı’nın yükselişinden çöküşüne, Moğol Çin’ine, Afyon Savaşları’ndan Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşuna ve nihayetinde Xi Jinping’in Çin’ine kadar geçen binlerce yılı kapsayan bu eserle Çin’e dair aklınızdaki pek çok soruya yanıt bulacaksınız.

Jaivin’in sürükleyici anlatımıyla Çin’in verimli ovalarından Gökkuşağı Dağları’na, Yasak Şehir’den modern Pekin’e büyüleyici bir yolculuğa çıkacaksınız. Kronik Kitap’ın yeni başladığı Kısa Tarih Dizisi’nin ilk kitabı Kısa Çin Tarihi, Çin ve Uzak Doğu coğrafyasını merak edenler için keyifli bir giriş kitabı.” Arka Kapak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir