TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları

Bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkan buluşları, yenilikleri ve gelişmeleri anlamayı kolaylaştırarak yaşam ile bilim arasında köprü kurmayı sağlamakta, gelişmeleri destekler.

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları, toplumu okumaya, öğrenmeye ve analitik düşünmeye teşvik eden özgün eserlerden oluşur. Bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkan buluşları, yenilikleri ve gelişmeleri anlamayı kolaylaştırarak yaşam ile bilim arasında köprü kurmayı sağlar. Gelişmeyi destekler. 

1993 yılından beri yayımlanmakta olan TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları 3 ana kitaplıktan oluşur:

Yetişkin Kitaplığı“, bilimsel derinlik içeren, hayatı görme ve anlama şeklimizi değiştirme gücüne sahip, özenle seçilmiş, açık, anlaşılır, eğitici, ilham verici kitaplardan oluşur. Düşünmeyi, yaşam boyu öğrenmeyi, keşfetmeyi ve geliştirmeyi teşvik eder; “Çocuk ve Gençlik Kitaplığı” 6-14 yaş arasıçocukların merakını gidermeye, hayatı, çevresini ve kendisini keşfetmeye yardımcı olacak biçimde hazırlanmış özel kitaplardan oluşur. Anne babaların ve öğretmenlerin çocuklarını doğru yönlendirmesine yardımcı olacak bu kitaplar, düşündürmeyi, yetenekleri keşfetmeyi ve bilimi sevdirmeyi amaçlar. Araştırma ve incelemelerde kaynak olarak kullanılması da ayrıca önem taşımaktadır; “Okul Öncesi Kitaplığı“, 1-5 yaş arası çocukların duygusal, fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimini destekleyen kitaplar, çocukların okul yaşamına ve hayata hazırlama konusunda destek niteliğindedir.

Kitapların yanı sıra düzenli olarak Bilim ve Teknik, Bilim Genç, Bilim Çocuk ve Meraklı Minik dergilerini çıkarmaktadır.

Yayınevinin resmi sitesi: https://yayinlar.tubitak.gov.tr/

Kaynaklar:

  1. TÜBİTAK Bilim ve Toplum Başkanlığı Popüler Bilim Kitapları “Hakkımızda”

Okumalar: