Okuyorum

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Kütüphanemize Yeni Katılanlar

[metaslider id=13519 cssclass=””]

Oku’yorum

Taşıması bir zorluk getirmese de ağırlığı çok fazla. Her bir harf kilolarca, her bir cümle tonlarca çekiyor. Paylaşılınca rahatlık vermesi bundan belki de zihne, ruha. Değişik bir matematiği var. Senden bir şey gidiyor ama azalmıyor. Karşıda da bir şeyler artıyor ama dolmak yerine boşluğu derinleşiyor.

Kalemin Ustaları

İngiliz romancı, denemeci, gazeteci ve eleştirmen…

Latin İngiliz edebiyatının en önemli kalemlerindendir.

Wigan’daki maden ocaklarında çalışan işçilerin zorlu yaşam koşulları, ardından İspanya İç Savaşı esnasında Bacelona’da kurulan sınıfsız şehir yönetimi ile aradığı yaşamın demokratik sosyalizm olduğunu görmüştür. Sovyetlere yakın İspanya Komüst Partisi’nin gerçekleştirdiği siyasal temizlikten sonra anti-Stalinist olmuş ve yaşamının sonuna kadar totaliter rejimlere karşı mücadele etmiştir.

Eserler

George Orwell’in yirmili yaşlarının ortalarında Paris ve Londra’da zor şartlarda geçen zamanlarındaki tecrübelerine dayanarak kaleme aldığı Paris ve Londra’da Beş Parasız, toplumun en yoksullarının yaşamındaki gerçekleri eğip bükmeden olduğu gibi aktarıyor. Külfetli işlerin, sefaletin ve endişenin saklı dünyasını açığa çıkarıyor.

Orwell’in bu yarı otobiyografik romanı, iki büyük kentin fukaraları içindeki beş parasız bir İngiliz yazarın maceralarını dramatize etmeden, üstelik çoğu zaman güldürüyle anlatıyor. 


Sandık

Burası; kütüphanemde bulunan ancak, saklanamayacak derecede yıpranmış olan ve giderek yok olma tehlikesi bulunanların, bende hatıraları olan ve basılı olarak saklamakta zorlandığım ancak öylece imha etmeye kıyamadıklarımın, bir gün fizikî olarak ulaşamazsam benden parçalar alıp götüreceklerini düşündüklerimin muhafaza edildiği bir hazine odası...
Sandık
Başa dön