“Kardelen” Yazıları

“Kardelen” yazıları

Kardelen, benim de üyesi olduğum ve bundan gurur duyduğum kocaman bir camianın Demiryolu Meslek Okulu Mezunları Derneği (DEMOK)‘nin yayın organı. 1992’de yayımlanan ilk sayısından bu yana başta üyeler olmak üzere tüm TCDD teşkilatınca takip edilen bir dergi oldu.

Artık basılmayan ve dijital olarak resmi sitesinden takip etmek durumunda olduğumuz Kardelen, birkaç eksik sayısına rağmen kütüphanemin en kıymetlilerinden.

2012 yılı sonu itibariyle Ankara’da çalışmaya başlayınca, DEMOK merkez yönetimini tanıma ve onlarla bir arada zaman geçirme olanağı da bulmuş oldum. Birçoğumuz gibi ben de öğlen paydoslarımı devrelerimle birlikte geçiriyordum. Zaman zaman bu buluşmalar üst ve alt devrelerin de katılımıyla adeta sohbet şölenine dönüşüyordu.

Bu sohbetlerin bazılarında Dernek Başkanımız Alpaslan, Kardelen’e çok fazla katkı konulmadığı, derginin neredeyse uzun zamandır aynı kişilerin emekleri üzerinden götürülmek zorunda kalındığını anlatmış ve bu konuda sitemleri olmuştu.

Kendi adıma ortada katkı konulması gereken bir durum olduğunda kayıtsız kalamamış, elimden geldiğince yeteneklerim ve gücüm oranında bir şekilde dâhil olmuşumdur. Bu konuda da öyle oldu. Başkanın sitemlerini mesaj olarak alıp, bundan kendime bir vazife çıkardım.

Yarı edebiyat yarı teknik dergi formatında yürüyen dergiyi daha kendimize dönük bir hale getirebilmek adına daha çok okula dair anıları paylaşabileceğimiz, o günleri hatırlayıp biraz geçmişe yolculuk yapabileceğimiz, zaman zaman hüzünler çoğu zamanda tebessüm yaratacak zaman dilimleri yaratabilmek için bir platform düşlemiştim. Bizi bir araya getiren ve bunu her daim sıcak tutan unsur okul olunca, okuldan yazmak kadar daha anlamlı bir şey görememiştim. Yazılı anılar bir de görsel anılarla desteklenirse muhteşem olurdu.

Bu niyet ve heyecanla düşüncemi Alpaslan başkana açıp, birkaç örnek yazıyla da nasıl bir yapı oluşturmak istediğimi göstermeye çalıştım. Sağ olsun beni onurlandırmış, fikrimi desteklemiş ve hemen başlatmak istemişti. Bu destekle, okulda ve sonrasında bize ait olan anıları ağırlamak, yaşanmışlıkları aynı heyecan ve coşkuyla bir kez daha yaşayabilmek, kurumun her zaman çocuk yüzü olan bizleri yine aynı saf edayla o günlere taşıyabilmek adına, Kardelen’in Ekim 2017’de çıkan 93-95 sayılı baskısında ‘DEMHANE’ kendine bir yer edinmiş oldu. İlk turunu attırmaya çalıştığım bu çark dilerim daha da büyük katılımla durmadan ve güçlü döner.

20.06.2021 – Ankara

Yazmalar

Kardelen (93-95)
Kardelen (97)
Kardelen (98)
Kardelen (103)
Kardelen (108-109)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir