Juan Rulfo

Juan Rulfo (1918-1986)

Brezilyalı yazar.

Tam adı Juan Nepomuceno Carlos Pérez Rulfo Vizcaíno olan Rulfo, 1918’de Meksika’da varlıklı bir ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.

1924’te ilkokula başlamıştır. Aynı yıl babasını, altı yıl sonra da annesini kaybetmiştir. Guadalajara’daki bir yetimhaneye girene kadar Juan’ı büyükannesi büyütmüş, çocukluğu köylerde geçmiştir.

Hükümet ile Katolik dini milisler arasında üç yıl süren Cristero Savaşı (1926-1929)‘na tanıklık etmiştir. Ailesi mal varlığının büyük bir bölümünü bu iç savaş esnasında kaybetmiştir.

Çok istemesine rağmen Guadalajara Üniversitesi’ndeki grevden dolayı kaydını yaptıramamış, 1933 -bazı kaynaklarda 1934-’te Mexico City’ye taşınmıştır. Bir yandan kauçuk fabrikasında işçi olarak çalışırken bir yandan da senaryo yazarlığı, fotoğrafçılık, Instituto Nacional de los Pueblos Indígenas (Ulusal Yerli Araştırmaları Enstitüsü)’nde yayın yönetmenliği ve Meksikalı Yazarlar Merkezi’nde genç yazarlara danışmanlık yapmıştır.

1945’ten itibaren América ve Pan dergilerinde hikayeleri yayınlamaya başlamıştır. Daha çok kırsal çevredeki şiddeti ve bu çevrede yaşayanların ruhsal çöküşünü ele aldığı ve çoğu Pan dergisinde yayımlanan kısa öykülerini, 1953’te El llano en llamas adlı kitabında bir araya getirmiştir.

1948’de Clara Aparicio ile evlenmiş ve bu evlilikten dört çocukları olmuştur.

1970’te Premio Nacional de Ciencias y Artes (Meksika Ulusal Edebiyat Ödülü)’nü layık görülmüştür.

Yaşamının son yirmi yılını, Instituto Nacional de los Pueblos Indígenas [Ulusal Yerli Halklar Enstitüsü]’da Meksika’daki en önemli antik ve çağdaş antropoloji koleksiyonlarını düzenlemeye adamıştır.

Uzun süre üstünde çalıştığı La Cordillera [Sıradağ] adlı ikinci romanını tamamlayamadan, 1986’da México’da ölmüştür.

1960 yılında onun fikrinden yola çıkarak El despojo filmi çekilirken, 1964 yılında Roberto Gavaldón’un yönettiği, Carlos Fuentes ve Gabriel García Márquez tarafından uyarlanan El gallo de oro beyaz perdeye aktarılmıştır. 

1972’de Alberto Isaac’ın yönettiği El rincón de las vírgenes filmi, El llano en llamas’ta yer alan iki hikayenin bir uyarlamasıdır.

Rulfo’nun eserlerinden uyarlanarak ya da etkilenerek birçok sinema filmi ve TV dizisi çekilmiştir.

Eserleri:
  • 1953 El llano en llamas (Kızgın Ova, Çev. Celal Üster, Can Yayınları, 1981)
  • 1955 Pedro Páramo (Pedro Páramo, Çev. Tomris Uyar, De Yayınevi, 1970)
  • 1980 El gallo de oro (Altın Horoz, Çev. Halil Beytaş, Doğan Kitap, 2019)
  • La Cordillera [Sıradağ] (yarım kalmıştır)

Bunların dışında sahaflarda bulunabilen 96 sayfalık Bize Toprak Verdiler (Çev. Celal Üster, E Yayınları) var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir