Hüseyin Kıran

Hüseyin Kıran (1965)

Türk şair ve yazar.

1965 yılında Amasya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini yine burada tamamladı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü’nü okuyorken siyasi nedenlerle üniversite eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. 10 yıl kadar cezaevi yaşamı oldu.

Edebiyat yaşamına 2004’te İzlek ve E dergilerinde yer alan şiirleriyle giriş yaptı, ardından da aynı yıl ilk kitabı Madde Kara yayımlandı.

Tanınması ise daha çok 2006’da yayımlanan ilk romanı Resul ile oldu.

2011’de “şiirsel olduğu kadar travmatik, akıcı olduğu kadar kekeme diliyle kötülüğün, karanın, tiksindirici olanın, dışarıda bırakılmışların, yeraltına iyilenlerin izini sürdüğü” ve okuru “tekinsiz bir dünyaya davet ettiği” Gecedegiden ile 2013’de “bir akıl hastanesini, yaşadığımız dünyanın metaforuna çevirerek, normali, anormali ve normları kendine özgü ironisiyle sorguladığı” Benim Adım Meleklerin Hizasına Yazılıdır romanları yayımlandı.

2014’de yayımlanan Küstah ile şiirden kopmadığını gösterdi.

Madde Kara‘da hayatı sorgulama ve içinde biriken hınç duygusu; Küstah adlı şiir kitabında, karşı çıkışları, isyanları sınırsızlıkla özdeşleştiren bir üsluba dönüşür. Hüseyin Kıran için yazılarında hayatı sorgulamanın yanında yaşadıklarını, acılarını, isyanlarını dile getirmek önceliklidir.” (2)

2016’da yayımlanan alegorik romanı Dağ Yolunda Karanlık Birikiyor ile “kurduğu dünyayla gerçekliğe kafa tuttu, kullandığı dille hem mevcudu güçlendirir hem de yenisini icat etti.”

2017’de “yaratısıyla yerleşik algıları kırma yolunu seçerek, her üretimiyle yeni bir dünya yaratabilen yazar, şair” olarak Gümüşlük Akademisi Edebiyat Bursu‘na değer bulundu.

2018’de son kitabı Yaşamak – Bir Çaba yayımlandı.


Özgür Ansiklopedi Vikipedi’nin “Hüseyin Kıran” maddesinde, Kıran’ın iki yazara (Mevsim Yenice ve Ezgi Polat) tacizde bulunduğu, taciz suçlamaları sonrasında Kıran’ın 2020’de Gümüşlük Edebiyat Akademisi’nin okuma atölyesi programından çıkartıldığı yer alıyor.

Birkaç tanıtıcı cümle dışında şair ve yazar Kıran’ın edebi yönüne hiç değinilmeden bütün maddenin bu konuya ayrılmış olması, neredeyse her konuda ilk başvuru kaynağı olan bir sitenin ansiklopedik çizgisine hiç de uygun düşmemiş.

Eserleri:
  • 2004 Madde Kara (Şiir, Metis Yayınları)
  • 2006 Resul (Roman, Metis Yayınları)
  • 2011 Gecedegiden (Roman, Ayrıntı Yayınları)
  • 2013 Benim Adım Meleklerin Hizasına Yazılıdır (Roman, Ayrıntı Yayınları)
  • 2014 Küstah (Şiir, İkaros Yayınları)
  • 2016 Dağ Yolunda Karanlık Birikiyor (Roman, Sel Yayıncılık)
  • 2018 Yaşamak – Bir Çaba (Deneme, Yapı Kredi Yayınları)

Okumalar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir