Milliyet

Günlük yayımlanan ulusal gazete.

11 Şubat 1926’da Atatürk’ün izniyle Siirt Milletvekili Mahmut Soydan tarafından yayımlanmaya başlayan Milliyet, 1 Aralık 1928’e yılına kadar Osmanlı Arap harfleriyle basılır.

1935 yılında Ali Naci Karacan tarafından satın alınarak Tan adıyla yayımına devam eden gazete, 1945’te Tan baskını nedeniyle yağmalanınca kapatılır, 3 Mayıs 1950’de Milliyet adıyla tekrardan çıkarılmaya başlanır.

Abdi İpekçi’nin 1954’te Yazı İşleri Müdürü olmasıyla Türkiye’nin en etkili siyasi gazetelerinden biri hâline gelmişse de, İpekçi’nin 1979’da bir suikast sonucu öldürülmesinden sonra Ercüment Karacan, gazetenin çoğunluk hisselerini Aydın Doğan’a devreder ve gazete eski popülerliğini kaybeder, siyasi çizgisi belirsizleşir.

Sedat Ergin’in 2005’te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmesinden sonra soldaki siyasi çizgisini tekrar sabitleştiren gazete, İktidara ‘muhalif’ diye nitelenebilecek haberler yayımlamaya başlar.

Nisan 2011’de hükümete yakınlığıyla bilinen Demirören Medya Grubu’na geçen gazetede birçok isim tasfiye edilerek, hükümet doğrultusunda yayımcılık yapan bir gazeteye dönüşür.

Gazete ile düzenli olarak ayda bir Kitap eki ile verilmekte, hafta sonları ekleri ile gazete zenginleştirilmektedir.

Gazetenin resmi sitesi: https://www.milliyet.com.tr/

Kaynaklar:

  1. Vikipedi Milliyet (gazete)”
  2. Mete Belovacıklı, Milliyet (29 Kasım 2020) “70 yıldan daha fazlası”

Okumalar:

11 Aralık 2022