Evrensel

Günlük yayımlanan ulusal siyasi gazete.

7 Haziran 1995 tarihinde yayımlanmaya başlayan Evrensel, kendisini işçi sınıfının sömürüsüz, sınıfsız bir toplum, sosyalizm davasının bir aracı olarak nitelendirir. Yayın çizgisi gereği işçilerin, emekçilerin, fabrikalardan, atölyelerden kendi yazdığı haber ve mektupların yayımlar.

Celal Başlangıç kurucu genel yayın müdürüdür. İlk sayının ilk sayfasını gazete kadrosunda yer almayan Ümit Kıvanç hazırlar.

Gazetenin ilk sayfa çizeri olan İsmail Gülgeç’in çizdiği “Entelektüel Ayı” adlı karikatür manşeti tamamlar. Karikatürde koltuğa gömülmüş, keyifle piposunu tüttüren bir ayı, “Çok mutluyum be! Bizi hayvanlar yönetiyor… “ demektedir. Gazete, bu karikatür nedeniyle daha ilk sayısında ceza alır.

Evrensel (7 Haziran 1995, Sayı:1)

8 Ocak 1996’da cezaevinde öldürülen iki tutuklunun cenaze töreninin haberini yapan gazetenin muhabirlerinden Metin Göktepe, toplu gözaltına alınır ve bu gözaltı sırasında polislerce dövülerek öldürülür. Metin Göktepe üzerine şair Can Yücel başta olmak üzere birçok şair şiir yazmış, sanatçı Ferhat Tunç da Göktepe anısına “Metin’e Ağıt” adlı bir beste yapmıştır.

Çok defalar kapanma cezalarına maruz kalan gazete bira ara Yeni Evrensel adıyla çıkarılır, 2001’de bugün de devam eden Günlük Evrensel adını alır.

Gazete ile birlikte verilen Kitap, Genç Hayat, Ekmek ve Gül ekleri bulunmaktadır.

Gazetenin resmi sitesi: https://www.evrensel.net/

Kaynaklar:

  1. Vikipedi Evrensel (gazete)”
  2. Elif Akgül, Bianet “Evrensel Gazetesi 22 Yaşında”

Okumalar:

11 Aralık 2022