BirGün

Günlük yayımlanan ulusal siyasi gazete.

Türkiyede “ilk kez çok ortaklı, bağımsız bir gazete” iddiasıyla yola çıkan BirGün, 14 Nisan 2004 tarihinde ilk sayısını yayımlamıştır.

Birgün Yayıncılık ve İletişim Ticaret A. Ş.’nin sahibi olduğu gazetenin sermayesi, birçok sendika, meslek odası ve gönüllü ortaklardan toplanan paralarla oluşturulmuştur.

“Birgün Gazetesi fikri, bundan yaklaşık bir yıl önce Aydın Engin, Cüneyt Akman ve Doğan Tılıçın da aralarında bulunduğu bir grup tarafından ortaya atıldı; “alternatif bilgi kanalları arayışlarına olan ihtiyaç”tan hareket edildi. Grup, Ses Yayıncılık’ı kurdu. Ses Yayıncılık’ın 1 adet hisse senedi karşılığında 100 milyon lirayı veren herkes, bu gazeteye ortak oldu.”

“Birgün gazetesi, Türkiyede “ilk kez çok ortaklı, bağımsız bir gazete” iddiasıyla bugün piyasaya çıkıyor. Gazeteyi yayımlayan Ses Yayıncılık ve İletişim A.Ş.’den hisse senedi alan 3 bin kişi gazetenin ortağı” durumunda.” Milliyet (14.04.2004)

“BİRGÜN Türkiye toplumsal muhalefetinin ve örgütlü sivil toplumun sesi olacaktır. “Yazdıysa Doğrudur” diyebileceğimiz bir gazete istiyoruz!”

“BİRGÜN; işini yalnızca hakim fikirleri yansıtmaktan ibaret saymayan ve sesi hiç duyulmayanların da sesi olan bir gazete olacaktır.” Bülent Tılıç, Çağdaş  (Ekim 2003)

Gazetenin bir çok yazarı muhalif yazılarından dolayı cezalara maruz bırakılmış, aynı zamanda BirGün gazetesinin yazarlarından da olan Agos gazetesi genel yayın yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak 2007’de Agos merkez binası önünde silahlı saldırı sonucu öldürülmüştür.

Gazete ile birlikte ayda bir verilen Kitap eki ile Pazar günleri verilen Dergi eki bulunmaktadır.

Gazetenin resmi sitesi: https://www.birgun.net/

Kaynaklar:

  1. Vikipedi “BirGün”
  2. Milliyet “Üç bin ortaklı Birgün çıktı” (14.04.2004)
  3. Doğan Tılıç, Bianet “Birgün: Neden ve Nasıl Bir Günlük Gazete”

Okumalar:

11 Aralık 2022